piątek, 15 kwietnia 2011

Kalibracja

Tydzień temu, przy okazji opisywania profilu sRGB wspomniałem o kalibracji monitora. Dziś nadszedł czas by zmierzyć się z tematem.
Kalibracja to nic innego, jak ustawienie monitora tak, by wyświetlał prawidłowo kolory z odpowiednią jasnością i kontrastem. Poprawia się też geometrię obrazu.
Dlaczego to takie ważne?
Po pierwsze chodzi o nasze zdrowie. Źle ustawiony monitor może być przyczyną szybszego zmęczenia, bólu głowy czy łzawienia oczu. Oczywiście, gdy właśnie na GG rzuciła nas dziewczyna lub chłopak, to za nasze łzy nie warto zrzucać winy na monitor, bo nazwyczajniej w świecie jest nam smutno i zamiast kalibracji wystarczy kupić czekoladę.
Po drugie: chodzi o to, by wyświetlany na monitorze obraz był jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Dzięki temu np. nasze wypieszczone zdjęcie będzie wyglądało równie dobrze po wydrukowaniu w fotolabie i unikniemy wpadki jak np. z tą Asią z GG, z którą wreszcie spotkaliśmy się w t.zw. realu. Co prawda wciąż była ładna, ale miała cellulitis na twarzy.
Istnieją dwie metody kalibracji. Generalnie rzecz ujmując, bo zaraz spece od takich tam rożnych zarzucą mi to i owo.
Pierwsza metoda to kalibrator. To sprytne urządzenie, które mocuje się do ekranu, a później głównie klika się klawisz OK. Ta metoda, choć najdoskonalsza, ma jednak pewne wady. Zwłaszcza dla wielu amatorów fotografii. Jest nią cena. Niezły kalibrator to wydatek minimum 500-800 zł, ale te najlepsze to już grubo powyżej 1000 zł.
Druga metoda, choć mniej doskonała jest dużo tańsza, a często i darmowa. Składają się na nią specjalistyczne programy i strony internetowe. Dzięki nim poprawnie skalibrujemy monitor.
Kalibracja online jest stosunkowo prosta, a autorzy stron z reguły bardzo wyczerpująco wyjaśniają zagadnienie. Polecam następujące strony:

Oczywiście jest ich znacznie więcej, ktoś zainteresowany tematem z łatwością je znajdzie wpisując w wyszukiwarkę hasło: kalibracja monitora.
Natomiast jeżeli chodzi o specjalistyczne oprogramowanie, duży wybór i to często darmowych programów znajdziecie np. na tej stronie.


Powodzenia

6 komentarzy:

  1. taaaaaaa... żebym jeszcze wiedziała jak to ugryźć;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nivejka - trzeba znaleźć przyciski sterujące ustawieniami monitora (jaśniej-ciemniej itd), a później to już tylko naciskać je by uzyskać optymalny obraz. Najlepiej skorzystać z podanych stron, wszystko jest wytłumaczone krok po kroku.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgodnei z tymi instrukcjami naknociłam, że teraz w ogóle do niczego nie jest podobny ten monitor ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. iimajka - w jakim sensie? Jeżeli Ci nie pasuje, to przywróć poprzednie ustawienia, ale pamiętaj by przed wysłaniem do laboratorium nie ruszać zdjęć. Wtedy korekty dokona maszyna i będzie dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  5. A przykładowo w jednym z testów trzeba widzeć cyferki od 4 do 8, a na moim widać tylko 5-7 i z rzadka 8 - i nijak się nei da tego zmienić, a przy okazji tych licznych prób na wszystkie sposoby wyszło nie wiadomo co ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. iimajka - czasami są takie problemy, np. monitory LCD są trudniejsze w kalibracji. Postaraj się ustawić najbardziej optymalnie i powinno być dobrze.

    OdpowiedzUsuń